دولت کانادا فدرال شرایط خاصی را برای جذب نیروی متخصص و دارای مهارت تحت عنوان اسکیل ورکر the Federal Skilled Worker  فراهم نموده است که به طور مشروح بدان می پردازیم .

اخذ ویزای اسکیل ورکر (Skilled Worker ) کانادا  شرایط خاصی دارد که تحت سیستم امتاز دهی (pbs) میباشد .که در دو مرحله امتیاز دهی که اصطلاحا به آن استخرpool  می گویند صورت می پذیرد

طبق این سیستم  در محاسبه امتیازات  اسکیل ورکر (Skilled Worker ) کانادا مرحله نخست قبل از استخر متقاضیان باید از مجموع ۱۰۰ امتیاز حداقل موفق به کسب ۶۷ امتیاز شوند که این امتیازات بر معیار های شش گانه امتیاز داده میشوند .

 

 

معیار های امتیاز دهی در ویزای اسکیل ورکر (Skilled Worker ) کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر(Skilled Worker )  

  1. تحصیلات ،که از مقطع دیپلم تا مقطع دکتری حسب مورد امتیاز ذاده میشود به طبع مقطع دکتری بالاترین امتیاز را کسب خواهد کرد .
  2. مهارت زبان ، با توجه به دوزبانه بودن کشور کانادا زبان انگلیسی با حداقلی نمره clb7 و زبان فرانسه به عنوان زبان دوم امتیاز خواهد داشت .
  3. سن ،سنین بین۱۸ تا ۳۵ بالاترین نمره را خواهند گرفت .
  4. سابقه کاری ، شما با داشتن ۶ سال سابقه کاری بالاترین امتیاز را خواهید گرفت .
  5. استخدام هماهنگ شده شما در کانادا، شما با داشتن پیشنهاد کاری مورد تایید دولت کاندا می توانید از بخش نیز امتیاز بگیرید.
  6. انطباق پذیری با جامعه ی کانادا ،این بخش نسبت به بستگان نزدیک شما در کانادا همچنین سابقه کاری شما و یا همسرتان در کانادا امتیاز خواهد داشت .

 

پس اینکه در مرحله اول به امتیاز ۶۷ از مجموع امتیازات ۱۰۰ رسیدید وارد استخر pool می شوید ، برای خروج از آن باید از مجموع ۱۲۰۰ امتیاز حداقلی ۴۷۰ را کسب نموده .

 

معیار های مرحله دوم اخذ ویزای اسکیل ورکر (Skilled Worker ) کانادا  عامل انسانی از قبیل سن ،تحصیلات ،زبان ، سابقه کاری و.. خواهد بود که مجموعا ۶۰۰ امتیاز و ۶۰۰ امتیاز باقی مانده به پیشنهاد کار در کانادا از طرف یک کارفرمااختصاص داده شده است ،اگر در مرحله دوم به بالاترین امتیازدرنمودار که در طول سال ۲۵ بار صورت می گیرد را کسب نمایید ،اقامت دائم permanent resident را به شما و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال  شما اعطا خواهد شد .

 

 

مدارک مورد نیاز ویزای اسکیل ورکر کانادا

• نتایج آزمون زبان
• نامه پیشنهاد کاری معتبر ( امتیاز آور )
• گواهی تمکن مالی
• پاسپورت های معتبر
• آزمایش های پزشکی
• گواهی عدم سوپیشینه
• کپی شناسنامه

 

درخواست کنندگان ویزای اسکیل ورکر کانادا باید حداقل امتیاز ۶۷ از جدول های زیر کسب کنند که واجد شرایط گرفتن ویزا اسکیل ورکر باشند . متقاضیان بر اساس ۶ فاکتور زیر رتبه بندی می شوند :

• فاکتور ۱ : توانایی و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
• فاکتور ۲ : تحصیلات
• فاکتور ۳ : تجربه کاری ماهرانه
• فاکتور ۴ : سن
• فاکتور ۵ : کار تنظیم شده در کانادا
• فاکتور ۶ : انطباق پذیری

الزامات زبان در ویزای اسکیل ورکر کانادا

متقاضی باید از توانایی کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا هر دو برخوردار باشد . برای اثبات این توانایی باید در آزمون هایی مانند CELPIP ، IELTS و یا TEF شرکت کنند و چهار سطح صحبت کردن ، شنیدن ، خواندن و نوشتن آن ها به زبان انگلیسی یا فرانسه مورد سنجش قرار بگیرد . حداکثر نمره ای که برای این فاکتور در نظر گرفته شده است ۲۸ است .

تحصیلات در ویزای نیروهای متخصص کانادا

فرد متقاضی مهاجرت از طریق ویزای اسکیل ورکرکانادا باید دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را با موفقیت به پایان رسانده و در یکی از رشته های دانشگاهی مورد نیاز کانادا ادامه تحصیل داده باشد . مدرک دکتری تخصصی ۲۵ امتیاز ، کارشناسی ارشد ۲۳ امتیاز ، مدرک پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، چشم پزشکی ، حقوق ، داروسازی ۲۳ امتیاز ، کارشناسی ۲۲ امتیاز ، کاردانی ۱۹ امتیاز ، دوره آموزش یک ساله ۱۵ امتیاز و مدرک دیپلم دبیرستان ۵ امتیاز دارند . حداکثر نمره ای که برای این فاکتور در نظر گرفته شده است ۲۵ است .

سابقه کاری در مهاجرت از طریق نیروهای متخصص

افراد متقاضی برنامه های اسکیل ورکر باید تجربه کاری قابل توجهی در نقش یک فرد ماهر داشته باشند . این افراد باید حداقل ۱۵۶۰ ساعت ، یا تقریبا یک سال به صورت تمام وقت در ده سال گذشته در سمت های مدیریتی ، حرفه ای و یا تجاری کار کرده باشند . تجربه کاری یک ساله ۹ امتیاز ، ۲ تا ۳ سال ۱۱ امتیاز ، ۴ تا ۵ سال ۱۳ امتیاز ، ۶ سال به بالا ۱۵ امتیاز دارد . حداکثر نمره ای که برای این فاکتور در نظر گرفته شده است ۱۵ است .

شرایط سنی در اسکیل ورکر کانادا

سن فرد متقاضی در هنگام پذیرش محاسبه و امتیاز دهی می شد . حداکثر نمره ای که برای این فاکتور در نظر گرفته شده است ۱۲ است . سن بین ۱۸ تا ۳۵ سال بالاترین امتیاز یعنی ۱۲ را دریافت می کند از ۳۵ تا ۴۷ با افزایش یک سال سن یک امتیاز کم می شود و امتیاز سن ۴۷ سال ۰ می باشد .

پیشنهاد شغلی در مهاجرت کاری به کانادا

فرد متقاضی کار در صورت داشتن پیشنهاد شغلی تمام وقت و دائم در کانادا امتیاز ۱۰ یعنی حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این فاکتور را دریافت می کند . شغل های انتخابی باید در مهارت های نوع ۰ ، سطح A و یا سطح B در لیست طبقه بندی شغل ملی کانادا باشد .

انطباق پذیری در ویزای اسکیل ورکر کانادا

این فاکتور به بررسی کارهای قبلی در کانادا ، تحصیل در کانادا ، تحصیل همسر در کانادا و اقامت اعضای خانواده می پردازد و آن ها را ارزیابی و امتیاز دهی می کنند . حداکثر نمره ای که برای این فاکتور در نظر گرفته شده است ۱۰ امتیاز است .