اخذ اقامت ترکیه

 

با گسترش تحریم‌ها علیه خاورمیانه و بخصوص ایران بازار مهاجرت به کشور‌های همسایه داغ‌تر شده است. ترکیه به عنوان یک کشور اورآسیایی همواره به عنوان یکی از ده گزینه‌ی اول مهاجرت برای مردم خاورمیانه مطرح بوده است. آب و هوای مطلوب، طبیعت زیبا و امکان دریافت ویزا و اقامت آسان در کنار امکان راه اندازی کسب‌و‌کار خرد و کلان ترکیه را به عنوان یکی از مقاصد جدید مردم خاورمیانه به خصوص ایرانی‌ها برای مهاجرت تبدیل کرده است. به همین منظور دانستن قوانین مهاجرت و شرایط اخذ شهروندی این کشور بسیار حائز اهمیت که در ادامه‌ی این مطلب به تفکیک به بررسی انواع روش‌های اخذ اقامت ترکیه می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

به طور کلی مانند هر کشور دیگری دو روش اقامت دائم و اقامت موقت برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد که عموما روش اقامت دائم پر طرفدارتر و صد البته سخت‌تر از روش اقامت موقت است.

  1. اقامت موقت همان طور که نامش پیداست به مجوز اقامتی گفته می‌شود که به اشخاص برای مدت محدود و برای انجام فعالیت‌هایی مثل گردشگردی، کار و تحصیل داده می‌شود. این نوع اقامت‌ها بر حسب نوع فعالیت قابل تمدید و یا غیر قابل تمدید هستند، بنابراین شما می‌توانید پس از اتمام مدت اقامت تان آن را مجدد بر حسب نیاز خود تمدید کنید.
  2. اقامت دائم اجازه رسمی اقامت کار و زندگی را برای همیشه به افراد واگذار می‌کند. اقامت دائم معمولا در بازه‌ی زمانی ۵ تا ۸ سال به طول می‌انجامد. به طور کلی اقامت‌های دائم در ادامه‌ی اقامت‌های موقت دریافت می‌شوند، یعنی فرد پس از چند دوره تمدید اقامت موقت خود و گذراندن مدت زمان قانونی می‌تواند اقامت موقت خود را تبدیل به اقامت دائم کند.

 

 

 

 

انواع روش های اخذ اقامت ترکیه

حالا که با دسته بندی کلی مهاجرت آشنا شدید به صورت جزئی‌تر به بررسی انواع مهاجرت‌های ترکیه خواهیم پرداخت. شما می‌توانید از هفت روش قانونی و مرسوم زیر اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنید، این روش‌ها عبارتند از:

  • اقامت توریستی بدون ویزا (۳ ماهه)
  • اقامت توریستی با دفترچه اقامت (۶ ماهه)
  • اقامت تحصیلی
  • اقامت از طریق استخدام
  • اقامت از طریق سرمایه گذاری
  • اقامت از طریق خرید ملک
  • اقامت از طریق ازدواج

در ادمه به صورت اجمالی به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

اقامت توریستی بدون ویزا

این نوع اقامت برای مدت ۹۰ روز به شخص داده می‌شود و به آن ویزای ۳ ماه نیز گفته می‌شود. اقامت توریستی برای اتباع ایرانی بدون ویزا و اجازه اقامت است و می توانند با این ویزا به سادگی در ترکیه ساکن شوند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که در این مدت حق انجام فعالیت‌هایی نظیر کار، تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور را نخواهند داشت.

 

 

اقامت توریستی با دفترچه اقامت

اگر قصد دارید بیش از نود روز در کشور ترکیه ساکن شوید باید برای گرفتن ویزای شش ماهه اقدام کنید. برای دریافت این نوع ویزا بین ۱۵ تا ۲۰ روز زمان نیاز دارید و توجه داشته باشید که این نوع ویزا هم مانند ویزای توریستی سه ماه به شما اجازه‌ی تحصیل، کار و سرمایه گذاری را نمی‌دهد. معمولا افرادی که قصدخرید ملک در ترکیه را دارند از این نوع اقامت استفاده می‌کنند.

 

 

اقامت تحصیلی و دانشجویی

اقامت دانشجویی یکی از پر طرفدارترین انواع روش‌های اخذ اقامت است. برای اخذ این نوع اقامت باید ابتدا در آزمون تومر شرکت کرده و مدرک تومر را دریافت کنید. آزمون تومر آزمونی شبیه به شبیه به آزمون‌های زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS است و شامل بخش‌های مختلفی برای سنجش مهارت زبان ترکی است. پس از اخذ مدرک تومر می‌توانید برای پذیرش در دانشگاه و یا موسسه آموزشی اقدام کنید و در نهایت پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مذکور می‌توانید و یزای دانشجویی و دفترچه اقامت خود را دریافت کنید.

 

 

اقامت از طریق کار و استخدام

برای دریافت اقامت کاری ترکیه نیازمند اسن است که یک شرکت معتبر در این کشور از شما دعوت به همکاری نماید. طبق قانون وزارت کار و رفاه ترکیه، زمانی با درخواست این شرکت‌ها در رابطه با دعوتنامه‌ی همکاری موافقت می‌شود که شخصی با پاسپورت ترکی با مهارت مشابه شما بیکار نباشد، پس با این تفاسیر شانس پیدا کردن کار مناسب در این کشور بسیار کم خواهد بود، اما در عین حال غیر ممکن هم نیست و افراد می‌توانند پس از گذراندن مراحل قانونی اقامت یک ساله‌ی این کشور را دریافت کنند. توجه داشته باشید این ویزا یک ساله و موقت است و هر سال تمدید می‌شود، در صورتی که پنج سال به صورت رسمی در این کشور فعالیت داشته باشید ویزای شما به اقامت دائم تغییر خواهد کرد.

 

 

اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

برای اخذ اقامت ترکیه نمی‌توانید به تنهایی از طریق ثبت شرکت اقدام کنید، بلکه باید پس از ثبت اجازه‌ی کار در این کشور را دریافت کنید و سپس اقامت موقت و یک ساله‌ی آن را دریافت کنید و درست مانند اقامت از طریق استخدام پس از پنج سال فعالیت اقامت موقت شما تبدیل به اقامت دائم خواهد شد. لازم به ذکر است با توجه به طولانی بودن روند ثبت یک شرکت شما نیاز دارید ابتدا یک ویزای توریستی شش ماه با دفترچه‌ی اقامت تهیه کنید و پس از پشت سر گذاشتن شش ماه و دریافت اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، می‌توانید نسبت به دریافت اقامت یک ساله این کشور اقدام نمایید.

 

 

اقامت از طریق خرید ملک

روش کسب اقامت از طریق خرید ملک یکی از روش‌های نوپای اخذ اقامت ترکیه است که در سال ۲۰۱۳ به صورت رسمی مطرح شد. در این نوع اقامت شما می‌توانید با خرید ملک در کشور ترکیه اقامت یک ساله این کشور را کسب کرده و پس از تمدید پنج تا هفت ساله‌ی اقامت موقت خود، برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید. در این روش از اقامت نسبت به دو روش دیگر هزینه‌های جاری شما کمتر خواهد و چه بسا در صورت خرید هوشمندانه‌ی ملک می‌توانید شاهد افزایش سرمایه‌ی اولیه خود نیز باشید.

 

 

اقامت از طریق ازدواج

اقامت از طریق ازدواج و اخذ ویزای پیوستن به همسر یکی از روش‌های مرسوم مهاجرت در سراسر دنیاست که متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد تقلب و ازدواج‌های صوری بسیاری در این زمینه بوده ایم و همین موضوع باعث شده است که قوانین سخت تری برای این نوع از اقامت‌ها در نظر گرفته شود. برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج شما پس از ازدواج با یک شهروند ترک که دارای ملیت و پاسپورت ترکی (توجه داشته باشید که فرد مورد نظر نباید پناهنده‌ی کشور ترکیه باشد) است و با گذراندن سه الی پنج سال زندگی با وی می‌توانید اقامت دائم این کشور را کسب کنید البته لازم به ذکر است که در این مدت پلیس ترکیه حتما تحقیقات لازم در زمینه عدم صوری بودن ازدواج شما را به عمل خواهد آورد.